Falošné konkurenčné výhody

Nastavoval som už množstvo rôznych digitálnych kampaní a navrhoval desiatky digitálnych marketingových stratégii, no častokrát, keď som sa spýtal aká je konkurenčná výhoda firmy / tovaru / služby som dostával ako odpovede falošné konkurenčné výhody. Spomenuté výhody boli väčšinou veci, čo mala každá druhá konkurencia, prípadne to boli prázdne frázy alebo veci, čo boli povinné zo zákona.

Čo je konkurenčná výhoda?

Konkurenčná výhoda sú veci, aktivity, služby, ktoré dávajú vašej spoločnosti náskok pred konkurenciou a odlišujú vás od nej. Nie je ľahké vymyslieť konkurenčnú výhodu, aby vás odlíšila od konkurencie a zároveň dávala z biznisového hľadiska zmysel. Niektoré konkurenčné výhody sa môžu tvoriť mesiace alebo aj roky. Dobrá konkurenčná výhoda (USP – Unique Selling Proposition) by mala byť ťažko okopírovateľná, lebo keď ju začne používať aj konkurencia, už to nie je konkurenčná výhoda.

Nižšie si ukážeme najčastejšie falošné konkurenčné výhody, s ktorými som sa za posledné roky stretol najviac:

1. Možnosť vrátenia tovaru / výmena tovaru (do 14 dní)

Toto nie je žiadna výhoda, ale povinnosť zo zákona (ak sa jedná o nákup cez internet).

2. Široký sortiment

Ak má vaša konkurencia len pár druhov tovaru a vy v tisícoch, dalo by sa uvažovať o konkurenčnej výhode. No veľakrát aj samotná konkurencia má v ponuke tisícky tovarov. Vtedy tento argument nie je konkurenčná výhoda.

3. X rokov skúseností

Najčastejšie sa táto “konkurenčná výhoda” používa pri B2B segmente. 10 rokov, 20 rokov alebo 30 rokov skúseností. Z prvého pohľadu to môže vyzerať, že keď tak dlho robíte vo svojom segmente, musíte byť odborníci. No reálne to je prázdna fráza, ktorá nehovorí nič o výsledkoch vašej firmy. Navyše, ak toto hovorí ďalší konkurent, už to určite nie je konkurenčná výhoda.

4. Sme odborníci

Opäť prázdna fráza a nadväzuje na X rokov skúseností. Ak danú frázu nepodporíte nejakými výsledkami vašej práce alebo inými faktami, nejedná sa o konkurenčnú výhodu.

5. Doprava do 48 hodín / Rýchle doručenie

Najčastejšia nekonkurenčná výhoda pri e-shopoch. V dnešnej dobe je to už štandard, taká Alza vám vie dokonca priniesť výrobok ešte v ten deň ako si objednáte. Niektoré e-shopy (najmä tie menšie) radi argumentujú aj o rýchlej doprave, no radšej ju už nešpecifikujú.

6. Tovar skladom

V aktuálnych časoch Covidu, to začína aj byť konkurenčná výhoda pri niektorých tovaroch. Tento argument ohľadom tovaru skladom sa používal aj za normálnych čias, kedy bolo väčšinou všetko skladom u každého. Ak majú vaši konkurenti tovar tiež skladom, tým pádom to nie je žiadne odlíšenie a výhoda od konkurencie.

7. Skvelý zákaznícky servis

Prázdna fráza bez nejakých ďalších faktov. Väčšina e-shopov sa snaží mať dobrý zákaznícky servis. Niektoré ho majú naozaj katastrofálny, no je len otázkou času kým si ho vylepšia. Potom táto “konkurenčná výhoda” už nie je konkurenčnou výhodou.

8. Poštovné nad XY eur zadarmo

Dnes už bežná vec medzi e-shopmi. Ak vaša konkurencia používa dopravu zdarma, určite sa od nej neodlišujete.

9. Spokojní zákazníci

Toto používa tiež veľa firiem (e-shopy, B2B firmy, …). Väčšinou bez nejakej ďalšej špecifikácie, že koľko je spokojných zákazníkov, prečo sú spokojní? Bez ďalších faktov je to len ďalšia prázdna fráza. Navyše ak má konkurencia 100 spokojných zákazníkov, aj vy máte 100 spokojných zákazníkov, aký je medzi vami potom rozdiel? V čom je to konkurenčná výhoda?

10. Vyzdvihnutie na predajni / výdajnom mieste

Záleží samozrejme od segmentu e-shopu, no vo väčšine prípadov toto ponúka každý druhý e-shop (najmä tie väčšie). To znamená, že toto nemôžme považovať za konkurenčnú výhodu.

S falošnými konkurenčnými výhodami som sa za posledné roky stretol veľakrát a ešte vo väčšom množstve ako sú popísané vyššie. Toto sú však najčastejšie, ktoré som videl. Je veľakrát náročné riešiť škálovateľnosť a rast kampaní s falošnými konkurenčnými výhodami, najmä ak sa firma skoro v ničom neodlišuje od konkurencie.

X